Teoria literatury w swietle jezykoznawstwa

Teoria literatury w swietle jezykoznawstwa

List price: US$18.07

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Lingwistyka wpływa na teorię literatury, musi wpływać, skoro tworzywem dzieła literackiego jest język - to stwierdzenie raczej banalne; jak jednak wpływa i jakie efekty pozostawia w literaturoznawstwie, to już kwestia nieoczywista i dyskusyjna. Zawarte w prezentowanym tomie prace pokazują to w sposób rozmaity, za każdym razem jednak inspirujący dalsze rozważania i problematyzacje. Wprawdzie żaden z autorów nie deklaruje solidarności ze skrajnym stanowiskiem Romana Jakobsona, wyrażonym między innymi w znanym i z różnych względów przełomowym tekście Poetyka w świetle językoznawstwa, zgodnie z którym teoria dzieła literackiego jest wręcz częścią lingwistyki, ale jednocześnie nie mają oni wątpliwości, że sam problem pozostaje aktualny. Co więcej, wpływ określonych tez nauki o języku na język literatury lub język nauki o literaturze nie jest jednokierunkowy. Równie ciekawe okazuje się zbadanie relacji odwrotnej, mianowicie - w jaki sposób literatura lub teoria literatury wpływają na język i językoznawstwo.
Autorzy prac zamieszczonych w niniejszym tomie reprezentują różne środowiska naukowe, co stwarza doskonałą okazję do konfrontacji wielu postaw badawczych. [...]
Dzięki zainteresowaniu tym samym problemem badaczy związanych z różnymi uczelniami w kraju i za granicą oraz z różnymi tradycjami badawczymi nie są w książce uprzywilejowane żadne określone aspekty sygnalizowanego w jej tytule związku ani żadna określona doktryna lingwistyczna czy teoretycznoliteracka. Choć wszystkie prace łączy przekonanie o zasadności, wręcz konieczności i poznawczej owocności współpracy między lingwistyką a teorią literatury, to jednocześnie żadna z nich nie czyni rozważanego związku rozstrzygającym dla ujęcia podstawowych problemów literatury i literaturoznawstwa.
show more

Product details

  • Paperback | 292 pages
  • 160 x 225 x 18mm | 440g
  • Torun, Poland
  • Polish
  • 1. Auflage.
  • 8323126879
  • 9788323126874

Looking for beautiful books?

Visit our Beautiful Books page and find lovely books for kids, photography lovers and more. Shop now .