Sieć ostatni bastion SS / Ja terrorysta

Sieć ostatni bastion SS / Ja terrorysta

By (author)  , By (author) 

List price: US$17.36

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Oparta na faktach powieść Bogusława Wołoszańskiego odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci, którzy te tajemnice posiedli, zatarli ślady i zniszczyli dokumenty uznając, że prawda może być zbyt szokująca.
Ostatnie dni wojny. Oficer polskiego wywiadu, Jan Tarnowski, który przez lata działał jako oficer Abwehry Martin Jorg, otrzymuje rozkaz przedostania się na Dolny Śląsk. Stamtąd napływają informacje o tajemniczych działaniach organizacji "Der Spinne" ("Pająk"), którą z rozkazu Heinricha Himmlera, szefa SS utworzył Otto Skorzeny. Do akcji przystępuje również wywiad radziecki, który ma swój cel w penetrowaniu hitlerowskiego podziemia. Co będzie najwyższą wygraną dla zwycięzcy tej walki: gigantyczne zasoby złota czy nieznana broń, a może...?
Czterdzieści pięć lat później, w marcu 1990 roku kanadyjski naukowiec Gerald Bull, konstruktor super działa, zostaje zamordowany pięcioma strzałami w kark. Co łączy te odległe wydarzenia?


Spędzali sen z powiek głowom najpotężniejszych państw tego świata. Wielokrotnie wymykali się najlepiej wyszkolonym agentom służb specjalnych. Nigdy nie wiadomo było gdzie i kiedy uderzą. Dziś są nimi niewątpliwie Osama bin Laden czy Abu Musab al-Zarkawi. Ale nie należy zapominać, że przed nimi byli nie mniej przerażający i nieprzewidywalni ludzie określani mianem terrotystów. Udało się do nich dotrzeć Isabel Pisano, autorce m.in. "Dziwki", książki, która doczekała się ekranizacji filmowej w reżyserii Marii Lidon.

Jest to książka odważna, może nawet ryzykowna. Po raz pierwszy to nie psychologowie czy rządowi specjaliści, lecz sami terroryści wyjaśniają nam motywy swoich czynów i postępowań. Zwierzenia tych ludzi poparte są analizą zjawisk historycznych przyczyniających się do popełniania aktów terroru.

Isabel Pisano poświeciła wiele lat, ażeby przeprowadzić unikalne wywiady zbierając w ten sposób materiał do książki. Przemówili sami: terroryści. Niektórzy z więzienia, inni pozostając w ukryciu. Jedni podają swoje nazwisko, inni wolą lub muszą je zataić.

Spotykamy tu Alego Agcę - "samotnego terrorystę", który strzelał do papieża w 1981 roku, a także bojowniczkę IRA. Poznajemy kulisy działań wysokiego przywódcy Hamasu oraz Lusisa Montero, którego nazwisko jest synonimem "zabójcy na zlecenie państwa". Czytamy o kolejach losu młodej Włoszki, która zakochała się w człowieku wyznającym błędne ideały i skazana została na dwadzieścia lat więzienia oraz o matkach palestyńskich kamikadze, a także o członkini Czerwonych Brygad.

Znalazły się tu również dwie najbardziej znane postacie: Idola López Riańo, piękna, pozbawiona uczuć ludzkich członkini Madryckiego Komanda ETA, skazana na ponad 400 lat więzienia za różne morderstwa, która w tej książce przedstawia nam całkiem inny obraz samej siebie oraz Carlos - "Szakal", być może najsłynniejszy na świecie terrorysta. Jego legenda przekroczyła granice państwa i trafiła na ekrany kin.

W książce nie pominięto ostatnich zamachów w Madrycie. Autorka mówi o tym, co uważa za "najbardziej pokrętne fałszerstwo spośród tych, jakie spreparowano na temat M-11", które zmusza nas do zadania sobie najbardziej niepokojącego z pytań: "Kto był sprawcą zamachu?"
show more

Product details

  • Book
  • Wołoszański
  • Warszawa, Poland
  • Polish
  • 9788389344380