Rola swiadomosci w swiecie ponowoczesnym

Rola swiadomosci w swiecie ponowoczesnym

List price: US$15.35

Currently unavailable

We can notify you when this item is back in stock

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

(...) Dzisiejsza nauka cechuje się co prawda zaskakującymi fuzjami rozmaitych dziedzin (mamy wśród stypendystów informatyków-medyków czy psychologów-ekonomistów), ale generalnie publicystyka naukowa jest wąsko wyspecjalizowana, hermetyczna, psycholog adresuje swoje pisarstwo do psychologa, logik wyraża się – by tak rzec – w logice logików. Z tego punktu widzenia niniejsze wydawnictwo jest lekturą niepowszednią i inspirującą. Weźmy tylko rozmaitość definicji hasła świadomość. Dla teologa to nie tylko kwestia opisu, ale też pewien postulat wobec jednostki ludzkiej.
W kolejnych tekstach spotykamy się ze świadomością (i nieświadomością) rozumianą bodaj najbardziej zbieżnie z potocznym pojmowaniem tego słowa – jako właściwością umysłu człowieka, przedmiotem badań psychologii psychiatrii. Wspólna świadomość społeczności ludzkich (czy też jej deformacje) to, oczywiście, przedmiot dociekań socjologicznych. Jest i świadomość sztuczna, czyli rozważania nad nieustającym wysiłkiem naukowców, by komputer zaczął myśleć. Jest i świadomość historyczna, zapisana w pamięci dzieci, świadomość prawna czy świadomość ekologiczna pojawiają się, gdy nauka wykracza poza obserwację i nazywanie zjawisk, robi krok dalej, poddaje refleksji nie tylko stan, ale i jakość współczesnego świata.
I formułuje wskazania. (...)

Jerzy Baczyński, Ewa Wilk
„Polityka”

(...) [Książka] uzmysławia, by nie powiedzieć uświadamia, jak wiele może być różnych podejść w badaniu zjawiska świadomości. Jest ona przedmiotem badań filozofii i socjologii przez prawo i architekturę po psychologię i neurofizjologię. Podejście interpretacyjne idzie w parze z analitycznym. Przybliżenie myśli autorytetów i zdanie sprawy ze stanu badań uzupełnione jest tekstami bazującymi na oryginalnym materiale empirycznym. To właśnie świadomość stanowi oś jednoczącą rożne perspektywy badawcze i paradygmaty myślenia. (...) Paradoksalnie, każde przybliżenie tematu zarazem go rozprasza. Jednak dzięki tej lekturze zyskujemy dodatkową wiedzę i w sumie wykonujemy znaczący ruch w górę po poznawczej spirali.

prof. zw. dr hab. Michał Buchowski
Uniwersytet Poznański

MECENAT WYDANIA:
Fundacja Tygodnika POLITYKA
Fundacja ORLEN "Dar Serca"
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

PATRONAT MEDIALNY:
Tygodnik POLITYKA
Radio TOK FM
Magazyn psychologiczny CHARAKTERY
Serwis PAP NAUKA W POLSCE
show more

Product details

  • Paperback | 220 pages
  • 144 x 205 x 12mm | 290g
  • Wydawnictwo SWPS
  • Warszawa, Poland
  • Polish
  • 1. Auflage.
  • 8389281694
  • 9788389281692