Robinson's Progressive Intellectual Arithmetic; On the Inductive Plan. Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic

Robinson's Progressive Intellectual Arithmetic; On the Inductive Plan. Being a Sequel to the Progressive Primary Arithmetic

By (author) 

List price: US$14.13

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

This historic book may have numerous typos and missing text. Purchasers can download a free scanned copy of the original book (without typos) from the publisher. Not indexed. Not illustrated. 1878 edition. Excerpt: ...numerator or multiplying the denominator by it. (See pages 72 and 73, notes.) 5. If 6 pounds of coffee cost $f, what will 1 pound cost? 6. If 4 apples cost of a shilling, what will 1 apple cost? 7'. If 5 yards of sheeting cost $ f, what will 1 yard cost? 8. If 4 figs cost of a dime, what will 1 fig cost? 9. What will 1 yard of linen cost, if 4 yards cost f I? 10. Marcus had f of a melon, which he wished to divide equally between his 2 sisters; what part must he give to each.? 11. Oliver, having 12 quarts of blueberAs, sold of them for $; what was that a quart?, 12. If 6 persons agree to share equally? of a bushel of grapes, what part of a bushel will each have? 13. If you divide of a barrel of flour among 3 poor families, what part of a barrel will you give to each? 14. How many times is 7 contained in f? 5 in f? 8inf? 10 in A-? 15. What is the quotient of divided by 5? by 7? 16. What is the quotient of f divided by 3? by 4? 57. 1. At $ a yard, how many yards of silk can be bought for $8? Analysis. As many yards as $, the price of 1 yard, is contained times in $6; $6 is equal to $2/, and $ is contained in $2 8 times. Therefore, at $ a yard, 8 yards of silk can be bought for $6. 2. If a boy can earn $ a day, how long will it take him to earn $5? 3. How long will it take a man to spend $10 for cigars, if he spend $J a day? 4. When potatoes are $f per bushel, how many bushels can be bought for $8? 5. At $ a pair, how many pairs of shoes can be bought for $7? 6. How much butter can be bought for $3, at a pound? 7. How many times is i contained in 4? in 7? in 8? 8. If the cars run f of a mile a minute, how long will they be in running 25 miles? 9. If a horse eat-of a bushel of oats a day, how long will 9 bushels...show more

Product details

  • Paperback | 36 pages
  • 189 x 246 x 2mm | 82g
  • Rarebooksclub.com
  • Miami Fl, United States
  • English
  • black & white illustrations
  • 1236631722
  • 9781236631725