The Provincial Councillors of Pennsylvania, Who Held Office Between 1733-1776; And Those Earlier Councillors Who Were Some Time Chief Magistrates of the Province, and Their Descendants

The Provincial Councillors of Pennsylvania, Who Held Office Between 1733-1776; And Those Earlier Councillors Who Were Some Time Chief Magistrates of the Province, and Their Descendants

By (author) 

List price: US$30.43

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

This historic book may have numerous typos and missing text. Purchasers can download a free scanned copy of the original book (without typos) from the publisher. Not indexed. Not illustrated. 1883 edition. Excerpt: ...Rev. Robt. Tritton, Rector of Morden, Issue (surname Chetwynd-Stapylton): Edward, b. 1855, m. Sep. 27, 1879, Mary Beatrice Cowie, Issue (surname Chetwynd-Stapylton): a son, b. June 28, 1880, Frederick, b. Oct. 15, 1857, Granville, b. Dec. 11, 1858, Ella, Margaret Diana, m. Sep. 5,1856 George Carnac Earnes, Esq., C. B., Commissioner of the Cis Sutlej Islands, East Indies, who d. May 12, 1861, Issue (surname Barnes): George Stapylton, Arthur, Margaret. Edmund Hammond, b. June 25, 1802, son of George and Margaret Hammond, and gr'dson of Andrew Allen the Councillor, p. 150, grad. M. A. (Univ., Oxon.), entered the British Civil service Oct. 10, 1823, was appointed Under Secretary of State for Foreign Affairs April 10, 1854, which office he resigned Oct. 9, 1873, was sworn a member of the Privy Council June 12, 1866, and was created a peer March 5, 1874, with the title of Baron Hammond of Kirk Ella. He m. Jany. 3,1846 Mary Frances, dau. of Maj.-Gen. Lord Robert Kerr, and grddau. of William John, 5th Marquess of Lothian. Issue (surname Hammond): Mary Georgina, b. Jany. 14, 1848, Margaret Elizabeth, b. Nov. 26, 1851, Katherine Cecilia, b. Apr. 2, 1853. James Allen, b. about 1742, son of Chief Justice William and Margaret Allen, and gr'dson of Andrew Hamilton the Councillor, grad. at College of Phila., studied law with Shippen the Councillor, and afterwards at the Temple, admitted to practice in Supreme Court Sep. 26, 1765. He was elected a Common Councilman of the City Oct. 6, 1767, and in May, 1776, was sent to the Assembly from Northampton County. After the House adjourned, he retired to the country. He d. in Phila. Sep. 19, 1778, in the 37th year of his age (Obit. Notice in the Penna. Evening Post of Sep. 21,1778). He m. Xt. Ch. Mch. 10,1768...show more

Product details

  • Paperback | 222 pages
  • 189 x 246 x 12mm | 404g
  • Rarebooksclub.com
  • Miami Fl, United States
  • English
  • black & white illustrations
  • 1236617479
  • 9781236617477