Pro memoria (1941-1944)

Pro memoria (1941-1944)

List price: US$35.72

Currently unavailable

We can notify you when this item is back in stock

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

W książce prezentowany jest zbiór 29 raportów, obejmujących okres od wiosny 1941 r. do wiosny 1944 r., rejestrujących niemieckie zbrodnie na ziemiach polskich, ze szczególnym jednak uwzględnieniem Generalnego Gubernatorstwa i ziem wschodnich II Rzeczypospolitej, na których to terenach, prócz działalności hitlerowskiej, rejestrowały również zbrodniczą działalność ukraińskich nacjonalistów. "Pro memoria" są materiałami oryginalnymi i mają swoją szczególną wartość ze względu na systematyczność gromadzonych informacji, weryfikowanie ich przez Departament Informacji i Prasy Delegatury RP oraz dokumentowanie bezpośrednio po dokonanych zbrodniach niemieckich i ukraińskich. Na podstawie analizy treści, możemy wyszczególnić kilka problemów, które pojawiały się w każdym raporcie. Były to: polityka Niemców wobec Polaków, terror polityczny, prześladowania religijne, akcja wysiedleńcza i osadnictwo niemieckie, problem przymusowych robót dla Rzeszy (w tym wywóz na roboty do Rzeszy i problem Służby Budowlanej), akcja germanizacyjna, sytuacja gospodarcza miast i wsi. W zależności od okoliczności i natężenia działalności hitlerowskiej kolejne problemy pojawiały się w raportach w odpowiedniej kolejności.

Publikacja wydana wspólnie z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Oficyną Wydawniczą ASPRA.
show more

Out of ideas for the holidays?

Visit our Gift Guides and find our recommendations on what to get friends and family during the holiday season. Shop now .

Product details

  • Hardback | 686 pages
  • 160 x 240 x 40mm | 1,180g
  • Pułtusk, Poland
  • Polish
  • 8389964074
  • 9788389964076

Looking for beautiful books?

Visit our Beautiful Books page and find lovely books for kids, photography lovers and more. Shop now .