Ksiega Listow Prl-U

Ksiega Listow Prl-U

4 (1 rating by Goodreads)

List price: US$19.85

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Ostatni, III tom "Księgi listów PRL", obejmujący lata 1970-1989, jest wyjątkowy z kilku powodów. W historii najnowszej Polski był to czas szczególnie burzliwy. Kraj doświadczył dwóch poważnych kryzysów politycznych, zapaści gospodarczej i stanu wojennego. (...)
To wszystko znalazło swoje odbicie w listach nadchodzących do telewizji. Dla większości korespondentów była to przede wszystkim instytucja, do której można słać skargi, zażalenia i prośby. Stąd ogromna większość listów dotyczyła spraw związanych z bolączkami życia codziennego: brakiem mieszkania, maszyn rolniczych, biedą. Niewiele przychodziło listów "politycznych", wyraźnie to widać szczególnie po 1981 r. Społeczeństwo było ogarnięte apatią, brakiem wiary w możliwości zmiany na lepsze. Szczytem szczęścia był zakup kilograma szynki bez kolejki czy "zdobycie" cytrusów przed świętami. Polacy wyzbyli się złudzeń, co do wiarygodności telewizji. Nie zachowały się w archiwum listy komentujące tak ważne wydarzenia jak zamach na papieża Jana Pawła II, kolejne jego wizyty w Polsce (wyjątkiem jest nieliczna korespondencja przed i w trakcie I pielgrzymki w 1979 r., większość tych listów znalazła się w III tomie), śmierć ks. Jerzego Popiełuszki czy Grzegorza Przemyka. Brak jest komentarzy dotyczących stanu wojennego czy losów internowanych.
(Grzegorz Sołtysiak)
show more

Product details

  • Hardback | 3 pages
  • 200 x 290 x 26mm
  • Warszawa, Poland
  • English, Polish
  • 8389642123
  • 9788389642127

Rating details

1 ratings
4 out of 5 stars
5 0% (0)
4 100% (1)
3 0% (0)
2 0% (0)
1 0% (0)
Book ratings by Goodreads
Goodreads is the world's largest site for readers with over 50 million reviews. We're featuring millions of their reader ratings on our book pages to help you find your new favourite book. Close X