Kamila

Kamila

By (author) 

List price: US$10.63

Currently unavailable

We can notify you when this item is back in stock

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Uczniowie dobrego liceum, do którego nie każdy gimnazjalista jest w stanie się dostać, tworzą różnorodną, ale zgraną paczkę. Są w niej indywidualności, ale i szare myszki. Jedną z nich jest Kamila. Dziewczyna nosi w sobie tajemnicę, której klasa woli nie zauważać. Zawsze na uboczu, wciąż sama, niezrozumiana i odsunięta. Powoli jednak otwiera się przed kilkoma koleżankami. Co zrobią dziewczyny z zaufaniem, którym zostały obdarzone?

Powieść Kamila porusza tematy zazwyczaj spychane przez społeczeństwo na margines, a zarazem w pewien sposób sensacyjne. Przemoc w rodzinie, płacz za ścianą maltretowanej rodziny, bieda, trzymanie dziecka pod kloszem, samobójstwo – co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają doniesienia prasowe, pojawiają się pytania, gdzie była rodzina, dlaczego nie pomogli nauczyciele, nie interweniowali sąsiedzi, czemu kobieta zgadzała się na przemoc męża tyrana, co sprawiło, że człowiek stał się potworem. Potrzeba jednak dużego talentu, zrozumienia, delikatności, aby tę tematykę przenieść na niwę literatury i nie spłycić przy tym, nie stworzyć kolejnej schematycznej, trochę wynaturzonej opowiastki. Autorce udało się stworzyć dzieło, które porusza czytelnika, zmusza do przemyśleń, z pewnością pomoże młodzieży zrozumieć ich rówieśników, a rodzicom w porę spostrzec problemy dorastających dzieci.

„Kamila” jest jedną z sześciu nagrodzonych prac w Konkursie Literackim na powieść dla młodzieży. W księgarniach dostępne są już książki p.t.:

„Cudnie paskudnie” Rafała Witka.
„Lato Joanny” Małgorzaty Cichalewskiej

Wkrótce ukażą się kolejne nagrodzone powieści:
„Filip Szalony”, Lech M. Jakób
„Jedynaczka”, Andrzej Klawitter
„Sporna śliwka”, Jan Hyjek

Stanisława Ewa Barańska (ur. 1947 r.)
Wykształcenie wyższe techniczne (inżynieria środowiska, chemia).
Dotychczasowy dorobek literacki: Książki dla młodzieży – Kosmiczna heca, czyli Wakacje z Zielonym (Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych, Warszawa 1999), Kosmiczna heca, czyli na Wiridii (Małopolska Oficyna Wydawnicza „Korona”, Kraków1998). Sztuka teatralna – Kosmiczna baśń (współautor Wiesław Kot). Książka dla dzieci – Swawolny motylek („Złoty Rożek”, Rzeszów 1998). Słuchowiska radiowe – Filip i Helena, Ezechiel. Opowiadania (druk w prasie) – Propozycje nie do odrzucenia, Nocna przygoda.
show more

Product details

  • Paperback | 160 pages
  • 125 x 195 x 8mm | 170g
  • Konkurs Literacki
  • Warszawa, Poland
  • Polish
  • 1. Auflage.
  • 8388109839
  • 9788388109836