Grodno Miasto nad Niemnem

Grodno Miasto nad Niemnem

By (author)  , By (author) 

List price: US$6.84

Currently unavailable

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Grodno to jeden z grodów wchodzących w skład wielkiej trójki kresowych miast dawnej Rzeczypospolitej. Przez wieki, obok Wilna i Lwowa, stanowiło centrum administracyjne, religijne i kulturalne Polski. Chociaż obecnie znajduje się na wyciągnięcie ręki, niedaleko od naszej granicy, pozostaje prawie nieznane Polakom.
Dzięki niniejszej publikacji, autorzy pragną przypomnieć i przybliżyć tę swego rodzaju kresową terra incognita nierozerwalnie związanego z takimi postaciami naszej historii, jak Stefan Batory (który w zasadzie uczynił z Grodna stolicę Rzeczypospolitej) czy Stanisław August Poniatowski (podpisano tu III rozbiór Polski). Grodno to także miejsce silnych konotacji literackich (Eliza Orzeszkowa), miasto, gdzie ulica Adama Mickiewicza sąsiaduje z ulicą Feliksa Dzierżyńskiego i 17 Września, pomnik Elizy Orzeszkowej z pomnikiem Lenina, XII-wieczne cerkwie oraz perły polskiego baroku z socrealistyczną zabudową, a postsowieckie knajpki kuszą najtańszą w Europie wódką i przekąskami.
Przewodnik ma za zadanie ułatwić dotarcie na Białoruś oraz do wszystkich zabytkowych obiektów w Grodnie. Oprócz szkicu historycznego z dziejów miasta, opisu jego zabytków, ciekawych miejsc, informacji praktycznych, autorzy dorzucają garść wiadomości na temat współczesnej historii kraju – tego ostatniego już w Europie rezerwatu komunizmu. W przewodniku znalazły się także informacje o innych wartych odwiedzenia miastach Białorusi, do których można udać się z Grodna na 1- lub 2-dniową eskapadę.
Za pomoc w zdobyciu materiałów i poznaniu Grodna autorzy dziękują ks. Jarosławowi Hrynaszkiewiczowi, Wiktorii Zaniewskiej oraz Eugeniuszowi Skrobockiemu.
show more

Product details

  • Paperback | 96 pages
  • 120 x 170 x 5mm
  • Bezdroza
  • Krakow, Poland
  • Polish
  • 8389676338
  • 9788389676337