Berlin

Berlin

List price: US$39.78

Currently unavailable

We can notify you when this item is back in stock

Add to wishlist

AbeBooks may have this title (opens in new window).

Try AbeBooks

Description

Berlin odegrał w hitlerowskiej machinie wojennej znaczącą rolę. Był nie tylko centrum dyspozycyjnym, ale również wielkim węzłem komunikacyjnym i największym po Zagłębiu Ruhry ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. W Berlinie podczas II wojny światowej znajdowało się 11 dworców kolejowych, 120 wielkich zakładów przemysłowych, a wśród nich 16 zakładów przemysłu lotniczego, samochodowego, 3 rafinerie. Berlińskie fabryki produkowały czołgi, samoloty, działa, wszelkiego rodzaju broń i amunicję.
Ogromną rolę w rozwoju gospodarki Trzeciej Rzeszy miało zatrudnienie w niej na masową skalę robotników niewolniczych i przymusowych z krajów okupowanych. W samym Berlinie w latach II wojny światowej zmuszano do pracy ponad 400 tys. osób z przeszło dwudziestu państw, w tym około 16 tysięcy Polaków, jak wynika z danych Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie. Proceder ten naruszał przyjętą w 1930 r. Konwencję nr 29 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczącą pracy przymusowej, którą podpisało 125 państw, w tym Niemcy. Przyniósł on jednak gospodarce niemieckiej olbrzymie zyski. Robotnicy przymusowi pracowali w przemyśle, ale również w prywatnych zakładach rzemieślniczych, gospodarstwach rolnych, w zakładach komunalnych, kościołach albo prywatnych gospodarstwach domowych. Korzystanie w latach wojny z pracy niewolniczej i przymusowej przyniosło owoce, które pozwoliły późniejszym Niemcom Zachodnim odnieść, mimo wojennych zniszczeń, wielki sukces ekonomiczny, nazywany zachodnio-niemieckim cudem gospodarczym.


Publikacja powstała we współpracy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
show more

Out of ideas for the holidays?

Visit our Gift Guides and find our recommendations on what to get friends and family during the holiday season. Shop now .

Product details

  • Hardback | 388 pages
  • 179 x 259 x 27mm | 905g
  • Warszawa, Poland
  • Polish
  • 8362171022
  • 9788362171026

Looking for beautiful books?

Visit our Beautiful Books page and find lovely books for kids, photography lovers and more. Shop now .