Atlas rowerowy Jura
34%
off

Atlas rowerowy Jura

Free delivery worldwide

Available. Dispatched from the UK in 3 business days
When will my order arrive?

Description

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska zwana popularnie Jurą, jest regionem szczególnym w skali kraju. Wynika to z budowy geologicznej obszaru, w którym w wielu miejscach występują liczne ostańce wapienne, a w dolinach podziwiać możemy skały przyklejone do ich zboczy. Nie można zapomnieć o historii regionu, czego wyrazem są liczne zamki i strażnice dodające krajobrazowi jurajskiemu szczególnego znaczenia.
Atrakcyjność krajobrazowa i przyrodnicza została już dawno zauważona. W celu jej ochrony powstały: Ojcowski Parku Narodowy, parki krajobrazowe i liczne rezerwaty przyrody. Ponadto Wyżyna jest obszarem z pewnym zróżnicowaniem kulturowym, który na przestrzeni wieków podlegał licznym podziałom: administracyjnym, zaborczym. Dodatkowo w części środkowej – rejon Zawiercia, uwidaczniają się wpływy Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie Wyżyna Krakowsko-Częstochowska podzielona jest pomiędzy dwa województwa: Małopolskie i Śląskie.
Właśnie ta różnorodność kulturowa, krajobrazowa, a przede wszystkim występowanie oryginalnych w skali naszego kraju grup skalnych powoduje, iż średnie nagromadzenie atrakcji turystycznych na „1 km2” jest znacznie większe niż w innych regionach Polski. Dlatego Jura przyciąga wspinaczy, fotografów, badaczy dziejów, przyrodników i turystów podziwiających unikatowe krajobrazy. Konsekwencją tego jest istnienie gęstej sieci szlaków turystycznych, w tym szlaków rowerowych wytyczanych przez PTTK, powiaty, gminy, związki gmin i lokalne stowarzyszenia.

W niniejszym przewodniku staraliśmy się przedstawić większość znakowanych szlaków Jury. Podczas podróży rowerem przydatne na pewno będą zawarte tu mapy, szczególnie w sytuacjach opuszczenia szlaku. Prezentację szlaków zaczęliśmy od Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd, przebiegającego przez całą Jurę, a pozostałe opisywane szlaki zgrupowaliśmy regionami, przedstawiając je od Częstochowy do Krakowa.

Przewodnik składa się dwóch części. W pierwszej zawarliśmy większość znakowanych szlaków Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej wraz z krótkim opisem odcinków szlaków i kilometrażem. Kolorem czerwonym w opisie wyróżniono obiekty i miejsca, przy których warto zatrzymać się lub
zwrócić uwagę przejeżdżając obok. Krótki opis wyróżnionych atrakcji znajduje się w drugiej części przewodnika.
show more

Product details

  • Paperback | 75 pages
  • 120 x 220 x 8mm | 182g
  • Krakow, Poland
  • Polish
  • 8376055739
  • 9788376055732